Přístupové údaje


V rámci projektu eduroam se jako identifikace používá jednoznačné uživatelské jméno a k němu se připojuje znak @ a tzv. realm (doména). Příklad: username@cuni.cz, username@uvtuk.cuni.cz, username@jinonice.cuni.cz. Vždy je nutné uvést celé uživatelské jméno včetně realmu (domény), protože právě realm se používá ke směrování autentizačních dotazů. Bez realmu je uživatelské jméno v rámci projektu eduroam neplatné.


Zaměstnanci a studenti UK

Zaměstnanci a studenti UK mají několik možností, jak získat účet pro eduroam:


 • CAS UK (Centrální Autentizační Služba UK) - realm je cuni.cz


  Všichni zaměstnanci a studenti UK by měli mít účet v CAS. Po přihlášení do CAS (https://ldap.cuni.cz) si mohou nastavit heslo pro eduroam. Přihlašovací jméno pro eduroam je čísloosoby@cuni.cz a je zobrazeno po nastavení hesla pro eduroam.


  Heslo pro eduroam si nemohou nastavit uživatelé, kteří si heslo pro CAS resetovali přes WEBový formulář. Takové heslo je pro tyto účely nedůvěryhodné! Více informací je na stránce https://ldap.cuni.cz/doc.


 • UVTUK (zaměstnanci RUK) - realm je uvtuk.cuni.cz


  Zaměstnanci RUK mají účty v AD doméně UVTUK. Heslo pro eduroam si mohou nastavit v aplikaci https://user.eduroam.cuni.cz. Tato aplikace je dostupná jen ze sítě UK v Praze.


 • JINONICE (zaměstnanci a studenti některých fakult) - realm je jinonice.cuni.cz


  Zaměstnanci některých fakult a součástí (např. FHS, 1.LF, COZP) a studenti FF, FSV, FHS, 1.LF mají účty v doméně JINONICE. Návod je k dispozici na stránce http://www.jinonice.cuni.cz/user. K nastavení hesla pro eduroam mohou tito uživatelé použít aplikaci https://user.jinonice.cuni.cz.Některé fakulty a součásti UK si budují vlastní sítě, jsou připojeny k AAI eduroam nezávisle na ÚVT UK a/nebo provozují vlastní databáze uživatelů. Jedná se např. o tyto fakulty a součásti UK:


V takových připadech je možné, že uvedené fakulty nebo součásti UK používají nějaké další lokální účty pro vlastní uživatele.


Heslo pro eduroam


Z bezpečnostních i historických důvodů je nutné pro eduroam používat jiné heslo, než např. pro přihlašování do domény, počítače, popř. k dalším službám. Toto heslo se označuje jako síťové heslo, nebo sekundární heslo. V případě jeho zneužití není ohroženo primární heslo do domény, počítače, apod. a uživatel si může bez problémů nastavit nové síťové (sekundární) heslo.


Hosté konferencí

Pro hosty konferencí a dalších akcí pořádaných v prostorách UK (zejména Zelená a Modrá posluchárna v Celetné 20) je možné vytvořit dočasné účty pro přístup do bezdrátové sítě uk-visitors. Více informací je k dispozici zde.Návrat na hlavní stránkuNázev a logo eduroam jsou registrovanou ochrannou známkou společnosti TERENA.


Poslední změna: 11. únor 2015 16:35 
Sdílet na: Facebook Sdílet na: Twitter
Sdílet na:  
Váš názor
Kontakty

Sídlo, fakturační a korespondenční adresa:

Univerzita Karlova

Ústav výpočetní techniky

Ovocný trh 560/5

Praha 1, 116 36

Česká republika


Adresa pracoviště:

Petrská 1180/3

Praha 1, 110 00


Telefon: +420 224 491 647

E-mail:


Jak k nám