Nastavení Wi-Fi eduroam na zařízeních Android

English version


Než začnete: Pro úspěšné připojení k síti eduroam je důležité mít přednastavené heslo pro tuto síť. Heslo pro eduroam je jiné, než heslo do CASu, avšak nastavuje se právě pomocí CASu. Nemáte-li své heslo do eduroam ještě nastavené nebo si jej nepamatujete, přihlaste se do https://ldap.cuni.cz a v vlevo v nabídce Další účty / Nastavit heslo pro eduroam realm cuni.cz nastavte nové heslo nebo se podívejte, jaké máte nastaveno.


5 snadných kroků s nástrojem CAT

Ruční nastavení

Stále se nedaří připojit?


Odstraňte nefunkční profily eduroam

 1. Z horního okraje displeje vytáhněte oznamovací lištu a podržte prst na ikoně Wi-Fi. Zobrazí se seznam dostupných sítí a další volby.

 2. Pod seznamem dostupných sítí Wi-Fi klepněte na položku Uložené sítě.

 3. Jestliže v seznamu uložených sítí vidíte síť eduroam a tento profil nefunguje, vyberte jej klepnutím.

 4. Klepněte na tlačítko Zapomenout (názvy tlačítek se mohou lišit podle výrobce zařízení).


5 snadných kroků s nástrojem CAT

 1. V aplikaci Google Play Store vyhledejte a nainstalujte aplikaci eduroam CAT (od GÉANT Association).  POZNÁMKA: Nemůžete-li použít Google Play Store, můžete si nástroj stáhnout z https://cat.eduroam.org a nainstalovat ručně.

 2. Otevřete webový prohlížeč a přejděte na https://cat.eduroam.org. Začněte klepnutím na velké tlačítko s rozpoznaným operačním systémem. Vyberte Univerzita Karlova ze seznamu institucí a klepněte na Pokračovat pro stažení konfiguračního souboru.


 3. Otevřete právě stažený konfigurační soubor a povolte aplikaci eduroam CAT přístup k vašim souborům klepnutím na Otevřít.


 4. Klepněte na tlačítko Instaluj a potvrďte instalaci profilu.

 5. Vložte své uživatelské jméno (login) pro eduroam ve formě

  vase_cislo_osoby@cuni.cz (např. 12345678@cuni.cz) a heslo pro eduroam a klepněte na Instaluj.  Gratulujeme! Nyní by vám již mělo jít se připojit.


Ruční nastavení

Stáhněte a nainstalujte certifikát pro eduroam

 1. Připojte se do libovolné důvěryhodné sítě, kde budete mít přístup k internetu (můžete použít např. data vašeho operátora), a stáhněte a nainstalujte certifikát pro eduroam.


  Stáhnout certifikát eduroam

 2. Pokud se vám zobrazí okno Zadejte název certifikátu, napište vhodné jméno, např. eduroam, a v políčku Použití pověření vyberte volbu Wi-Fi.


  – nebo –


  Pokud se toto okno nezobrazilo, nainstalujte certifikát v aplikaci Nastavení:


  Otevřete aplikaci Nastavení, klepněte na Zabezpečení, pak na Rozšířená nastavení, pak na Šifrování a pověření a poté na Instalovat certifikát a pak na Wi-Fi certifikát. Nakonec vyberte stažený certifikát, dejte mu vhodné jméno, např. eduroam a klepněte na OK.*


  Klikněte pro zvětšení obrázku:  *) Přesná pozice voleb nebo pojmenování se může lišit dle výrobce zařízení. Jste-li ztraceni, použijte vyhledávání v aplikaci Nastavení.

Nyní nastavte profil eduroam

 1. Z horního okraje displeje vytáhněte oznamovací lištu a podržte prst na ikoně Wi-Fi. Zobrazí se seznam dostupných sítí a další volby.

 2. Vyberte eduroam ze seznamu sítí v dosahu nebo klepněte dole na Přidat síť, pokud eduroam nevidíte v seznamu.

 3. Zobrazené okno vyplňte těmito hodnotami:


  Název sítě: eduroam

  Metoda EAP: PEAP

  Ověření Phase 2: MSCHAPV2

  Certifikát CA: vyberte eduroam ze seznamu

  Stav online certifikátu: Neověřovat

  Doména: cuni.cz

  Identita: vaše_číslo_osoby@cuni.cz

  (např. 12345678@cuni.cz)

  Anonymní: (ponechte prázdné)

  Heslo: vaše heslo pro eduroam (nikoliv pro CAS)


 4. Nyní klepněte na tlačítko Připojit.


  Gratulujeme! Nyní byste měli být připojeni!


Stále se nedaří připojit?


 • Prosím, zkontrolujte znovu své uživatelské jméno a heslo. Některá zařízení mohou vkládat např. mezeru jako poslední znak hesla, které tímto pak nefunguje. Prosím, zkontrolujte si tedy počet písmen v zadaném hesle.


 • Zkontrolujte, zda zadáváte své uživatelské jméno (login) ve formě 12345678@cuni.cz. Login novakj@cuni.cz nemusí fungovat ve všech případech.


 • Vaše nastavené heslo může být příliš komplikované pro použití v síti eduroam. Zaznamenáte-li problém, zkuste změnit své eduroam heslo na něco jednoduššího, např. vynechat speciální znaky nebo diakritiku.


 • Pokud si budete chtít heslo do eduroam změnit, přejděte na https://ldap.cuni.cz. Přihlaste se se svým CAS heslem a poté vlevo v nabídce vyberte Další účty a pak na Nastavit heslo pro eduroam realm cuni.cz.. Zde si můžete také zobrazit svoje aktuálně nastavené heslo.


Poslední změna: 19. leden 2022 21:57 
Sdílet na: Facebook Sdílet na: Twitter
Sdílet na:  
Váš názor
Kontakty

Sídlo, fakturační a korespondenční adresa:

Univerzita Karlova

Ústav výpočetní techniky

Ovocný trh 560/5

Praha 1, 116 36

Česká republika


Adresa pracoviště:

Petrská 1180/3

Praha 1, 110 00


Telefon: +420 224 491 647

E-mail:


Jak k nám