Vzdálená plocha na Windows

Máte-li svůj pracovní účet v doméně UVTUK (standardně všichni zaměstnanci rektorátu a některých dalších skupin), můžete využít vzdálenou plochu serveru Dolphin, díky které se snadno a odkudkoliv dostanete ke svým pracovním dokumentům uloženým na ploše, disku H, disku S a jiným složkám. Snadno se také dostanete ke své pracovní poště.


Co je k nastavení potřeba

 • Počítač se systémem Windows připojený k Internetu

 • Uživatelské jméno a heslo do domény UVTUK

  (To je to, kterým se přihlašujete ke svému pracovnímu PC nebo do e-mailu.)

Přihlášení ke vzdálené ploše

Pro přihlášení ke vzdálené ploše ve Windows není potřeba instalovat žádnou aplikaci, vše je dostupné přímo v systému.


 1. Otevřete nabídku Start a vyhledejte a spusťte aplikaci Připojení ke vzdálené ploše.


  Tip: Můžete to udělat tak, že v otevřené nabídce Start začnete psát název aplikace. Po nalezení je aplikace sama označena a její spuštění potvrďte klávesou Enter dle obrázků níže.


  V nabídce Start začněte rovnou psát název aplikace. Po vyhledání aplikace stiskněte Enter pro její spuštění.
  V nabídce Start začněte rovnou psát název aplikace. Po vyhledání aplikace stiskněte Enter pro její spuštění.

 2. Do políčka Počítač napište celý název počítače, ke kterému se chcete přihlásit, tj. dolphin.uvtuk.cuni.cz a klikněte na tlačítko Připojit.


 3. Vložte své přihlašovací jméno ve formátu uvtuk\login a heslo a klepněte na OK. Použijte to přihlašovací jméno a heslo, které máte pro přihlášení do svého pracovního počítače s Windows nebo k pracovní poště.


Když se nedaří přihlásit

 • Může se stát, že vás systém bude chtít přihlásit k jinému účtu, než potřebujete, např. k účtu na vašem domácím PC. Místo správného účtu ve formě UVTUK\login pak bude nad políčkem pro heslo uveden jiný účet:  V takovém případě klikněte na volbu Další možnosti a poté na volbu Použít jiný účet, vyplňte správně obě políčka a klikněte na OK.


Přepínání mezi vzdálenou a místní plochou

 • Běží-li aplikace vzdálené plochy v režimu celé obrazovky, na svou místní plochu PC se dostanete tím, že minimalizujete aplikaci vzdálené plochy z modré lišty tlačítkem Minimializovat:


Kopírování položek mezi vzdálenou plochou a místní plochou

 • Soubory či části textů můžete mezi vzdálenou plochou a místní kopírovat pomocí běžné systémové schránky, tedy např. Ctrl-C a Ctrl-V.


Ukončení práce na vzdálené ploše

 • Práci na vzdálené ploše je lepší ukončovat odhlášením, zajístíte tím správné ukončení a zavření všech aplikací a dokumentů, se kterými byste pak nemohli pracovat jinde.


  Otevřete nabídku Start, klikněte na ikonu uživatele a vyberte Odhlásit. • Pokud potřebujete jen rychle ukončit připojení, můžete to udělat najetím kurzoru k hornímu okraji a na modré liště klikněte na Zavřít.Poslední změna: 13. říjen 2022 20:44 
Sdílet na: Facebook Sdílet na: Twitter
Sdílet na:  
Váš názor
Kontakty

Sídlo, fakturační a korespondenční adresa:

Univerzita Karlova

Ústav výpočetní techniky

Ovocný trh 560/5

Praha 1, 116 36

Česká republika


Adresa pracoviště:

Petrská 1180/3

Praha 1, 110 00


Telefon: +420 224 491 647

E-mail:


Jak k nám